Loading...
tr usd
USD
0.15%
Amerikan Doları
32,56 TRY
tr euro
EURO
0.29%
Euro
34,99 TRY
tr chf
CHF
-0.02%
İsviçre Frangı
36,78 TRY
tr cny
CNY
-0.12%
Çin Yuanı
4,48 TRY
tr gbp
GBP
0.28%
İngiliz Sterlini
41,45 TRY
bist-100
BIST
0.76%
Bist 100
10.471,32 TRY
gau
GR. ALTIN
0.26%
Gram Altın
2.441,64 TRY
btc
BTC
0.29%
Bitcoin
65.365,66 USDT
eth
ETH
1.72%
Ethereum
3.543,48 USDT
bch
BCH
1.84%
Bitcoin Cash
396,47 USDT
xrp
XRP
0.22%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.82%
Litecoin
73,98 USDT
bnb
BNB
2.62%
Binance Coin
604,02 USDT
sol
SOL
1.96%
Solana
140,10 USDT
avax
AVAX
2.74%
Avalanche
27,33 USDT

51% Attack / Yüzde 51 Saldırısı Nedir

Kripto para sözlüğün'de öğrenilmesi ve bilinmesi gereken binlerce kelimeler bulunmaktadır. Eğer siz de Bitcoin ve bu para birimleri ile ilgili daha kapsamlı ve detaylı bilgi almak istiyorsanız sizin için hazırladığımız “kripto para sözlüğü”ne göz atmanızda fayda var.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimi olarak geçmektedir. Bu nedenle piyasa da bir çok borsa uygulamaları vardır.


Eğer siz de Bitcoin ve bu para birimleri ile ilgili daha kapsamlı ve detaylı bilgi almak istiyorsanız sizin için hazırladığımız “kripto para sözlüğü”ne göz atmanızda fayda var. Zira bazı kavramların ve sınırların belirsiz olduğu bu para aleminde riske girmemek için bazı konuları netleştirmeli ve adımlarınızla birlikte yatırımlarınızı da sağlam bir şekilde konumlandırmalısınız.

Terim Türkçe Karşılığı
51% Attack %51 Saldırısı

Yüzde 51 Saldırısı Nedir

Bir ağdaki bilgisayar gücünün veya madencilik karma oranının yarısından fazlası tek bir kişi veya tek bir grup insan tarafından kontrol edilmesi durumuna denir. Bu %51 saldırısı durumunda bu kişi yada kişilerin ilgili ağ üzerinde tam kontrol sahibi olduğu ve madencilik işlemlerini devralarak, işlemleri durdurarak veya değiştirerek ve çift işlem yaptırarak bir kripto para birimini olumsuz yönde etkileyebileceği anlamına gelir.

Yüzde 51 saldırısı, bir blockchain ağında hash oranının çoğunluğunu kontrol altına almak için yapılan saldırıdır.

Binance Academy’de yer alan bilgilere göre yüzde 51 saldırganı başarılı olduğu takdirde, sadırgan kendi istediği doğrultusunda işlemlerin sıralamasını değiştirebilir ya da işlemleri saf dışı bırakabilir.

Başka bir deyişle saldırgan başarılı olduğu takdirde, işlemleri geri alabilir, işlemlerin onaylanmasını engelleyebilir ve madencilere müdahale edebilir.

%51 Saldırısı Ne Kadar Olasıdır

Blockchain ağı, dağıtılmış node’lar ağı tarafından sürdürüldüğü için mutabakata varmak konusunda tüm katılımcılar işbirliği halindedir. Bu, blockchain ağlarının güvenli olmasının ana sebeplerinden biridir. Daha büyük ağların saldırılardan ya da veri bozulmalarından korunma gücü daha yüksektir.

Proof of work blockchain’ler söz konusu olduğunda, bir madencinin ne kadar hash oranı varsa bir sonraki blok için geçerli bir çözüm bulma şansı o derece yüksektir. Bunun nedeni madenciliğin çok yüksek miktarlarda hashleme girişimi gerektirmesi ve daha yüksek hesaplama gücünün saniyede daha çok deneme yapması anlamına gelmesidir. İlk madencilerden bazıları Bitcoin ağına, ağın gelişimi ve güvenliğine katkıda bulunmak için katılmıştır. Bitcoin’in bir para birimi olarak değerinin artmasıyla çok sayıda madenci de ağa blok ödüllerinde (şu anda blok başına 12.5 BTC) rekabet etmek için katılmıştır. Bitcoin ağının güvenli olmasının sebeplerinden biri böylesi rekabetçi bir ortamdır. Blok ödülleri elde etmeye çalışırken dürüstçe hareket edilmeyecek bir ortam yoksa madencilerin de için büyük miktarlarda kaynak yatırımı yapmaları için bir sebepleri olmaz.

Dolayısıyla ağın büyüklüğü nedeniyle Bitcoin’e %51 saldırısı pek muhtemel değildir. Blockchain yeteri kadar büyüdüğünde bir kişi ya da grubun diğer tüm kullanıcıları bastıracak kadar hesaplama gücü elde etmesi hızla imkansız hale gelir.

Dahası, zincir büyüdükçe daha önceden onaylanmış blokları değiştirmek gitgide daha zor hale gelir çünkü tüm bloklar kriptografik kanıtlarla bağlanmıştır. Aynı nedenle, bir blok ne kadar çok doğrulamaya sahipse bu bloğun işlemlerini değiştirmek ya da terse çevirmek de bir o kadar maliyetlidir. Bu nedenle başarılı bir saldırı yalnızca kısa süreliğine son eklenen birkaç bloğun işlemleri üzerinde değişiklik yapabilir.

Daha da ileri giderek, kötü niyetli oluşumun kâr amacı gütmediği ve maliyeti ne olursa olsun Bitcoin ağını yok etmek için saldırdığı bir senaryo hayal edelim. Saldırgan ağda aksamaya sebep olsa bile, Bitcoin yazılımı ve protokolü saldırıya cevap olarak hızlıca düzenlenip adapte edilebilir. Bu diğer ağ nodelarının değişimler konusunda fikir birliğine varmasını gerektirir fakar bir acil durum sırasında bu muhtemelen çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Bitcoin saldırılara karşı çok dayanıklıdır ve var olan en iyi korunan ve güvenilir kripto para olarak kabul edilir.

Bir saldırganın geri kalan Bitcoin ağından daha fazla hesaplama gücüne sahip olması oldukça zor olsa da, diğer daha küçük ağlarda bu o kadar da zor değildir. Altcoinlerin blockchainlerini güvenceye alan hashing gücü Bitcoin’e kıyasla oldukça düşüktür öyle ki %51 saldırıları gerçekten olabilir. Bu saldırıların mağduru olan kripto paralardan bazıları Monacoin, Bitcoin Gold ve Zencash’tir.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı: medyacoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. medyacoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya medyacoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle medyacoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medya Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!