Loading...
tr usd
USD
0.1%
Amerikan Doları
32,80 TRY
tr euro
EURO
-0.02%
Euro
35,08 TRY
tr chf
CHF
0.04%
İsviçre Frangı
36,86 TRY
tr cny
CNY
1.45%
Çin Yuanı
4,52 TRY
tr gbp
GBP
0.03%
İngiliz Sterlini
41,60 TRY
bist-100
BIST
0.76%
Bist 100
10.471,32 TRY
gau
GR. ALTIN
0.05%
Gram Altın
2.459,10 TRY
btc
BTC
0.38%
Bitcoin
66.475,27 USDT
eth
ETH
0.7%
Ethereum
3.593,85 USDT
bch
BCH
-0.62%
Bitcoin Cash
427,30 USDT
xrp
XRP
-0.1%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.74%
Litecoin
78,64 USDT
bnb
BNB
0.06%
Binance Coin
608,51 USDT
sol
SOL
2.45%
Solana
149,08 USDT
avax
AVAX
-0.66%
Avalanche
29,81 USDT

Dollar Cost Averaging / Dolar Maliyeti Ortalaması Nedir

Bir finansal varlığa, belli zaman ve değer aralıklarında, devamlılık gösterecek şekilde oluşturulan yatırım modelini ifade eder.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar maliyeti ortalaması, varlık satın alırken oynaklığın etkisini azaltmayı amaçlayan bir yatırım stratejisidir. Varlıklardan düzenli aralıklarla eşit miktarlarda satın almayı içerir.
Buradaki önerme piyasa bu şekilde girildiğinde oynaklığın yatırımlar üzerinde toplu satın almalara (yani tek bir ödeme yapmaya) kıyasla daha az etki yaratacağıdır. Peki bu nasıl mümkün olur? Düzenli aralıklarla satın alım yapmak fiyat ortalamasını düzleştirir. Uzun vadede böyle bir strateji, kötü bir giriş fiyatının yatırımınız üzerindeki negatif etkisini azaltır. Haydi DCA’nın nasıl çalıştığını ve neden bu stratejiyi kullanmayı tercih edebileceğinizi inceleyelim.

Dolar Maliyet Ortalaması ile İlgili Önemli Bilgiler

  • Dolar-maliyet ortalaması, bir öz sermaye yatırımını, düzenli aralıklarla yerleştirilmiş, eşit tutarlarda çok sayıda daha küçük yatırımlara bölme uygulamasına atıfta bulunmaktadır.
  • Dolar maliyeti ortalamasının amacı, oynaklığın hedef varlığın fiyatı üzerindeki genel etkisini azaltmaktır. Periyodik yatırımlardan biri her seferinde yapıldığında fiyat muhtemelen değişeceğinden, yatırım o kadar yüksek oynaklığa tabi değildir.
  • Dolar maliyeti ortalaması, varlık fiyatlandırması açısından zamanlaması yetersiz olan tek bir toplu yatırım yapma hatasından kaçınmayı amaçlamaktadır.
  • Dolar maliyeti ortalaması, ancak yalnızca yatırımın fiyatı artarsa bir yatırımın performansını zaman içinde iyileştirir. Strateji, yatırımcıyı düşen piyasa fiyatları riskine karşı koruyamaz.
  • Stratejinin genel fikri, fiyatların eninde sonunda her zaman artacağını varsayar. Bu stratejiyi şirketin ayrıntılarını bilmeden tek bir hisse senedi üzerinde kullanmak tehlikeli olabilir çünkü strateji, bir yatırımcıyı pozisyondan çıkmaları gereken bir zamanda daha fazla hisse satın almaya teşvik edebilir. Daha az bilgili yatırımcılar için strateji, endeks fonlarında bireysel hisse senetlerinden çok daha az risklidir.
  • Dolar maliyeti ortalama stratejisini kullanan yatırımcılar, genellikle zaman içinde bir yatırımda maliyet esaslarını düşürürler. Daha düşük maliyet esası, fiyatı düşen yatırımlarda daha az kayıp ve fiyatı artan yatırımlarda daha büyük kazançlar sağlar.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı: medyacoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. medyacoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya medyacoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle medyacoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medya Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!