Loading...
tr usd
USD
0.15%
Amerikan Doları
32,56 TRY
tr euro
EURO
0.29%
Euro
34,99 TRY
tr chf
CHF
-0.02%
İsviçre Frangı
36,78 TRY
tr cny
CNY
-0.12%
Çin Yuanı
4,48 TRY
tr gbp
GBP
0.28%
İngiliz Sterlini
41,45 TRY
bist-100
BIST
0.76%
Bist 100
10.471,32 TRY
gau
GR. ALTIN
0.26%
Gram Altın
2.441,64 TRY
btc
BTC
0.29%
Bitcoin
65.365,66 USDT
eth
ETH
1.72%
Ethereum
3.543,48 USDT
bch
BCH
1.84%
Bitcoin Cash
396,47 USDT
xrp
XRP
0.22%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.82%
Litecoin
73,98 USDT
bnb
BNB
2.62%
Binance Coin
604,02 USDT
sol
SOL
1.96%
Solana
140,10 USDT
avax
AVAX
2.74%
Avalanche
27,33 USDT

Dow Theory / Dow Teorisi Nedir

Dow teorisi teknik analizin kurulmasına temel sağlayan teoridir. Piyasanın uzun vadede hangi yöne gideceğini tahmin edip bu doğrultuda yerinde yatırımlar yapılmasını amaçlamayan görüşler öne sürmektedir. Altı temel ilkesi bulunmaktadır.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dow Teorisi ilkeleri:

  1. Ortalamalar tüm faktörleri barındırırlar:

Burada ortalama olarak bahsedilen terim “endeks” tir. Yani hisse senetlerinin fiyatı, ya da endeks değerini oluşturan fiyat tüm haberleri, beklentileri, gerçekleşmeleri, geçmiş bilgileri ve yatırımcıların psikolojik durumlarını içinde barındırır. Bu demektir ki Dow teorisine göre grafikler üzerinde görülen fiyat, yani alıcı ve satıcıların o an alışveriş yapmayı tercih ettiği endeks fiyatı piyasa (ya da hisse senedi) ile ilgili tüm bilgileri iskonto etmiştir ve analizlerin temel unsuru olmalıdır.

  1. Piyasada 3 Tür Trend vardır:

Trend endeksin yönü anlamına gelmektedir. Bu negatif ya da pozitif olabilir. Pozitif trendler Boğa piyasası, negatif trendler ise Ayı piyasası olarak adlandırılır. Ana trend (uzun vadeli trend) bir yıldan kısa ya da birkaç yıldır süren bir fiyat hareketi olabilir, asıl fiyat hareketini gösterir. ikincil trendler (orta vadeli trend) ise ana trendin aksi yönünde oluşan, 10 günden 3 aya kadar sürebilen fiyat hareketleridirler. Tepki hareketi olarak da adlandırılırlar. Son olarak, kısa vadeli trendler ise birkaç saat ile birkaç hafta arasında süren ana trendle aynı yönde ya da aksi yönde oluşan fiyat hareketleridir.

  1. Her Trend 3 Fazdan Oluşur:

Boğa piyasasının başlangıcı toplamadönemiyle başlar. Herkesin karamsar olduğu bir dönemde belirli bir yatırımcı grubu, çoğu zaman akıllı yatırımcı olarak adlandırılabilir, alım yapmaya başlar. Toplama döneminde fiyatların arttığını gören daha fazla yatırımcı piyasaya girecektir. Bu dönem büyük hareketolarak adlandırılabilir. Artık herkes fiyatların artmaya devam edeceğine inanmıştır, aşırılık başlamıştır. Bu dönem akıllı yatırımcının dağıtım dönemidir. Akıllı yatırımcı daha önce aldığı hisse senetlerini gelecekte düşüş olacağı beklentisiyle, istekli fakat öngörüsü olmayan yatırımcılara satmaya başlamıştır.

Bu dönemden sonra fiyatların düştüğünü gören diğer yatırımcılar da hızla satışa başlar. Artık bu sefer de ayı piyasası için büyük hareket başlamıştır. Büyük hareket sonunda en olumlu düşünen yatırımcı bile artık piyasanın çöktüğüne inanmaktadır. Bu döneme karamsar dönem olarak adlandırılabilir.

Görüldüğü üzere Dow Teorisine göre piyasa bir döngüden oluşmaktadır.

  1. Hacim Trendi Desteklemelidir:

Dow’a göre fiyat belirli bir yöne yüksek alım hacmiyle hareket ediyorsa bu trendi güçlendiren bir veridir. Diğer bir ifadeyle hacim ana trendin doğrultusunda hareket etmelidir.

  1. Endeksler Birbirini Desteklemelidir:

Dow bir trendin varlığından emin olmak için, endüstri şirketlerinden oluşturduğu endeks ile (DJ Industrial Index) Transport şirketlerinin endeksinin (DJ Transportation Index) aynı yönde hareket etmeleri ve aynı zamanda trend değişimi için sinyal vermeleri gerektiğini düşünmüştür. Bu düşüncesindeki temel ise nakliye ve endüstri şirketlerinin mali performanslarının birbirleriyle yakın ilişki içinde olduğudur.

  1. Trendi Bitiren Sinyal Gelmedikçe Trend Yönü Geçerlidir:

Bir önceki maddede de görüldüğü üzere ana trend esnasında fiyatlar aksi istikamette hareket edebilirler. Bu durumda trendin bitmiş olduğunu varsaymak hatalı olacaktır, eğer ana trend devam ediyorsa fiyatlar tekrar o yönde hareket etmeye devam edecektir.Piyasa ile ilgili en zor fakat en önemli analiz bir trendin sonlandığı ve başka bir fiyat hareketinin başladığını söylemektir. Özet olarak ana trendin bittiğini söylemek için ilave analizler gerekir, bu noktada teknik analizde kullanılan formasyonlar vegöstergelerden faydalanmak gerekebilir.

Bugünkü piyasa koşulları ve analiz yöntemleri ile Dow teorisine bazı eleştiriler ya da ilaveler yapılsa da, Dow teorisi ortaya atıldığı zamandan uzun yıllar sonra bile saygı görmekte ve kullanılmaktadır, bu da yatırımcıların her dönemde benzer davranışlar gösterdiği gerçeğini gözler önüne sermektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı: medyacoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. medyacoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya medyacoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle medyacoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medya Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!