Loading...
tr usd
USD
0.21%
Amerikan Doları
32,96 TRY
tr euro
EURO
0.21%
Euro
35,44 TRY
tr chf
CHF
0.18%
İsviçre Frangı
36,91 TRY
tr cny
CNY
0.13%
Çin Yuanı
4,54 TRY
tr gbp
GBP
0.31%
İngiliz Sterlini
41,92 TRY
bist-100
BIST
-0.97%
Bist 100
10.663,12 TRY
gau
GR. ALTIN
-0.03%
Gram Altın
2.468,74 TRY
btc
BTC
1.01%
Bitcoin
60.906,24 USDT
eth
ETH
0.11%
Ethereum
3.356,41 USDT
bch
BCH
2.61%
Bitcoin Cash
373,27 USDT
xrp
XRP
0.51%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
1.19%
Litecoin
70,52 USDT
bnb
BNB
0.3%
Binance Coin
569,81 USDT
sol
SOL
1.44%
Solana
134,23 USDT
avax
AVAX
0.36%
Avalanche
24,89 USDT

Theta Fuel TFUEL Coin Nedir Kurucusu Kimdir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Theta Fuel (TFUEL), Theta blockchain üzerindeki iki yerel token’lardan biridir. TFUEL; topluluk tarafından işletilen binlerce Guardian düğümünün (node) yanı sıra Google, Binance, Blockchain Ventures, Gumi ve Samsung gibi isimlerin dahil olduğu kurumsal doğrulayıcılar tarafından desteklenen Theta blockchain ağının yönetişim token’ı olan Theta Token (THETA) ile karıştırılmamalı.

Theta Fuel TFUEL Coin Nedir

TFUEL, merkeziyetsiz video ve veri dağıtımında yardımcı uygulama token’ı olarak hizmet veren Theta blockchain üzerindeki ikinci token. Aynı zamanda ağın Gas token’ı görevi görüyor. Video paylaşmak için yapılan katman ödemeleri, akıllı sözleşmelerin dağıtım veya etkileşiminin kurulması ve NTF’lerle birlikte DeFi uygulamaları için de gerekli olan ücretler gibi Theta blockchain üzerindeki tüm operasyonlara TFUEL token güç veriyor.

Buna ek olarak, ekosistemdeki bilgi işlem gücünü oluşturan Edge Compute (Sınır Bilişim) düğümlerinin yanı sıra, video ve diğer veriler için Sınır Önbellek düğümleri gibi bant genişliği kaynakları paylaşan kullanıcıları teşvik etmek için de kullanılıyor.

Theta Fuel Kurucusu Kim?

Theta Fuel ve ayrıca tüm Theta Ekosistemi, 2017 yılında Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından kuruldu. Liu; oyun, video ve sanal gerçeklik sektörlerinde uzun yıllara dayanan bir geçmişe sahip. Reklam şirketi Tapjoy, mobil sosyal oyun girişimi Gameview Studios ve DApp Theta protokolü üzerine inşa edilen ilk canlı yayın platformu olan THETA.tv gibi oluşumların da kurucu ortağı konumunda.

Jieyi Long, Theta’nın ikinci kurucu ortağı ve CTO’su. Tasarım otomasyonu, oyun, sanal gerçeklik ve büyük ölçekli dağıtık sistemlerde uzun yıllara dayanan deneyimi bulunuyor. Hakem heyeti tarafından denetlenen birden fazla akademik makale yazdığı gibi, video yayını, blockchain ve sanal gerçeklik alanlarında patentlere de sahip.

Theta mütevazı bir ekibe sahip. Resmi web sitesinde belirtilene göre, stratejik kurumsal yatırımcıları arasında Samsung NEXT ve Sony Innovation Fund yer alıyor. Medya yatırımcıları BDMI Bertelsmann Digital Media Investments ve CAA Creative Artists Agency olarak açıklanırken, Silikon Vadisi menşeli risk sermayeleri DCM, Sierra Ventures ve VR Fund gibi geleneksel yatırımcıları da var.

Theta Fuel Neden Farklı?

Theta’nın asıl kullanım alanı video yayınları, veri iletimi ve sınır bilişim hizmetlerini merkezi yapıdan uzaklaştırarak sektör katılımcıları için daha verimli, uygun maliyetli ve adil bir altyapı kurmak şeklinde açıklanıyor. Theta ağı, iç ekonomisine güç veren Theta (THETA) ve Theta Fuel (TFUEL) olarak bilinen iki yerel tokeni kullanarak kendi blockchain yapısı üzerinde çalışıyor.

Theta’nın öne çıktığı üç temel konu bulunuyor: İzleyenler daha kaliteli yayın hizmetlerine ulaşıyor, içerik oluşturucuların kazançları artıyor ve aracılar (video paylaşım platformları) düşük maliyetle altyapı oluşturabiliyorlar. Kullanıcılar içerikleri izlerken, THETA token’ları ile ödüllendiriliyor ve bu sayede ağa bilgi işlem gücü sağlamak adına teşvik ediliyorlar.

Platform açık kaynaklı ve hemen her Hisse İspatı (Proof-of-Stake, PoS) tabanlı blockchain ekosisteminde olduğu gibi yönetişim yetkisi token sahiplerinin elinde. Video, veri ve bilgi işlenmesine ek olarak Theta, EVM uyumlu akıllı sözleşme platformunda DeFi ve NFT gibi merkeziyetsiz uygulamalar (DApp) hayata geçirmek isteyen geliştiricilere de hitap ediyor.

Dolaşımda Kaç Theta Fuel (TFUEL) Var?

Daha önce de belirtildiği gibi, Theta ekosisteminde THETA ve TFUEL olmak üzere iki token bulunuyor. Her iki token da, Theta blockchain üzerinde etkileşim sağlanması için araç görevi görüyor, ancak farklı işlevlere hizmet ediyorlar.

An itibarıyla 5.232.675.200 TFUEL token dolaşımda bulunuyor. Bu sayı her yıl büyüyor ve ödül kazanılması için sürekli yeni TFUEL oluşturuluyor. Theta Token ise sabit arza sahip. 1.000.000.000 token olarak belirlenen maksimum arz, halihazırda dolaşımda ve hiçbir zaman bu sayı artmayacak.

Theta, Hisse İspatı (Proof-of-Stake, PoS) algoritmasıyla çalışıyor. Bir başka deyişle ağ üzerinde stake etmek mümkün. Maksimum THETA arzı halihazırda dolaşımda olduğundan, ağ üzerinde verilen stake ödülleri için TFUEL token kullanılıyor. Kullanıcılar stake ödüllerine hak kazanmak için, Guardian Node’a en az 1.000 THETA değerinde hisse ayırmalı veya kendi Guardian Node’unu çalıştırmalı.

Theta Ağı Güvenli mi?

Theta Blockchain, Hisse İspatı (Proof-of-Stake, PoS) konsensüs algoritmasına dayanıyor. Bununla birlikte, işlem verimliliğini artırmak ve daha iyi güvenlik katmanı elde etmek için blockchain üzerine çoklu seviye içeren Bizans Hata Toleransı (BFT) uzlaşma mekanizması eklenmiş.

Theta mainnet, Mart 2019’da faaliyete geçerken Theta Guardian Node da tanıttı. Haziran 2019’da Guardian Node’lar faaliyete geçince, THETA tokenlerinin çoğunluğuna sahip olan herhangi birinin ağı kontrol etmesi engellendi. Bu durum, ağın 1.000 TPS üzeri yüksek işlem hacmi elde etmesini sağlıyor.

Theta, kullanıcıların yönetişim faaliyetlerine katılmasını sağlamak için mali teşvik planı kullanıyor. Bu sayede ağ, kendi kullanıcıları aracılığıyla güven altına alınıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı: medyacoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. medyacoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya medyacoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle medyacoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medya Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!