Loading...
tr usd
USD
0.1%
Amerikan Doları
32,80 TRY
tr euro
EURO
-0.02%
Euro
35,08 TRY
tr chf
CHF
0.04%
İsviçre Frangı
36,86 TRY
tr cny
CNY
1.45%
Çin Yuanı
4,52 TRY
tr gbp
GBP
0.03%
İngiliz Sterlini
41,60 TRY
bist-100
BIST
0.76%
Bist 100
10.471,32 TRY
gau
GR. ALTIN
0.05%
Gram Altın
2.459,10 TRY
btc
BTC
0.38%
Bitcoin
66.475,27 USDT
eth
ETH
0.7%
Ethereum
3.593,85 USDT
bch
BCH
-0.62%
Bitcoin Cash
427,30 USDT
xrp
XRP
-0.1%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.74%
Litecoin
78,64 USDT
bnb
BNB
0.06%
Binance Coin
608,51 USDT
sol
SOL
2.45%
Solana
149,08 USDT
avax
AVAX
-0.66%
Avalanche
29,81 USDT

Basic Attention Token Nedir Projesi Hakkında Bilgi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Basic Attention Token, Ethereum blockchain ağına bağlı ERC-20 tabanlı ve kısaltması BAT olan bir kripto para birimidir. Brave web tarayıcısı ile reklamcılara hedef kitlelerine odaklı ve daha yüksek etkileşime sahip reklam seçenekleri sunarken, kullanıcılara da, gizliliklerini ihlal etmeden, ilgi alanlarına özel sunulan reklamlardan gelir elde etme fırsatı verir.

BAT Coin Nedir

Basic Attention Token veya BAT, reklam veren şirketlerin yaptıkları harcama karşılığında daha iyi geri dönüş sağlarken, kullanıcıları ekran başında geçirdikleri süre ölçeğinde ödüllendirmek amacıyla tasarlanmış yeni nesil blockchain tabanlı dijital reklam platformuna güç veren token’dır.

Kullanıcıların gizlilikten ödün vermeden reklam izleyebildikleri ve bunun karşılığında BAT token ile ödül alabildikleri bu sistem, Brave internet tarayıcı aracılığıyla sağlanır. Reklam verenler kullanıcı etkileşimini en üst düzeye çıkarmalarının yanında, verilerde manipülasyon veya kötüye kullanım gibi olası kayıpları azaltarak nokta atışı reklam sunabilirler.

Basic Attention Token doğrudan bu reklam ekosisteminin ödül birimidir. Reklam verenler, yayıncılar ve kullanıcılar arasında değiş tokuşu gerçekleştirilir. Reklam verenler yayımlanacak reklam kampanyalarının ödemesini yine BAT token ile yapar. Bu bütçenin dışında reklam verenlere küçük bir kısım dağıtılırken, bütçenin yüzde 70 oranına denk gelen tutar kullanıcılara aktarılır. Reklam maliyetlerini yukarı çeken aracılar denklemden çıkarıldığı için verimlilik artar, maliyet düşer.

Basic Attention Token, tüm zamanların en hızlı ilk token arzı (ICO’lar) satışına imza atarak 2017 yılında kullanıma açıldı. Platform, bir dakikadan daha az sürede toplam 35 milyon dolar fon elde etti. O günden bu yana platform, pek çok farklı ülkedeki kullanıcılara ekran başında geçirdikleri süre karşılığında Brave Rewards programı aracılığıyla reklam deneyimi sundu.

Kasım 2020 itibarıyla reklam kampanyalarının en yoğun yaşandığı ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Kanada olarak kayda geçti.

Basic Attention Token Kurucusu Kim?

Basic Attention Token; internet tarayıcı yazılımı sektöründe son derece seçkin iki isim olan Brendan Eich ve Brian Bondy tarafından kuruldu.

Brendan Eich, Brave tarayıcı ve Basic Attention Token projesinin arkasındaki ana firma olan Brave Software CEO olarak görev yapıyor. Brave projesinde yer almadan önce Eich, Mozilla tarayıcının kurucusu ve CTO’suydu. Kendisi aynı zamanda 1995’te JavaScript’i icat etti. 2004 yılında dünyanın en popüler web tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox’un başlangıç aşamasında pay sahibiydi.

Benzer şekilde Brian Bondy de Brave ve Basic Attention Token oluşumlarının CTO’su. Mozilla’da kıdemli yazılım mühendisi, Corel Corporation’da yazılım geliştiricisi ve Khan Academy’de yazılım geliştirme lideri olarak deneyim kazanmış bir isim olan Bondy yüksek tecrübeye sahip bir mühendis. Eich ve Bondy toplamda 50 yıldan fazla yazılım geliştirme deneyimine sahip.

Basic Attention Token web sitesindeki açıklamaya göre, birçoğu yazılım geliştirme, mühendislik veya araştırma geçmişine sahip toplamda 16 ekip üyesi projede yer alıyor.

Dolaşımda Kaç Basic Attention Token (BAT) Var

Basic Attention Token ağının maksimum toplam arzı 1,5 milyar token olarak belirlendi. Bu sayı, yeni bir token akıllı sözleşmesine geçilmediği müddetçe artırılamaz.

Toplam arzın neredeyse tamamı an itibarıyla dolaşımda. Bunun bir sonucu olarak Basic Attention Token neredeyse tam seyreltilmiş olarak kabul edilebilir.

2017 yılında düzenlenen ICO sürecinde toplam 1 milyar BAT token yatırımcılara satıldı. Geriye kalan 200 milyon token geliştirici havuzuna kilitlendi ve 300 milyon BAT kullanıcı büyüme havuzu (UGP) için ayrıldı. Kasım 2020 itibarıyla, hem geliştirme havuzu hem de UGP havuzu adresleri neredeyse boşaldı.

En düşük fiyat ile en yüksek fiyat ve toplam arz

BAT bu zamana kadarki en düşük fiyatını 0,06621 dolar ile 16 Temmuz 2017’de görürken, en yüksek fiyatını da 1,91 dolar ile 28 Kasım 2021’de gördü. Dolaşan arzı 1.492.503.789 olan kripto paranın toplam arzı 1.500.000.000 BAT’tır.

Basic Attention Token (BAT) Nasıl Çalışır

Basic Attention Token’ın (BAT) kullanıldığı blokzinciri tabanlı reklam ağı, Brave web ve mobil tarayıcısı kullanıcıları, reklam yayıncıları ve reklam verenler olmak üzere üç temel bileşenden oluşmaktadır. Kullanıcılar, açık kaynaklı Chromium projesi üzerine inşa edilen hızlı, web 3.0 destekli Brave tarayıcısını kullanır. Brave web tarayıcısı, arka planda kullanıcılara, internet reklamlarından arındırılmış ve kullanıcıların mahremiyetini koruyan web gezintisi deneyimi sağlar. Yaygın olarak kullanılan web tarayıcılarının aksine Brave, dahili reklam engelleyicisi ve güvenlik kalkanına sahiptir. Brave, arama motorları, video paylaşım siteleri, sosyal medya ağları ve diğer internet sitelerindeki reklamların büyük bölümünü engelleyerek kullanıcılara daha sade, daha hızlı ve daha güvenli bir internet deneyimi sunar.

Brave, engellediği reklamlara karşılık kullanıcılarına, Brave Rewards (Brave Ödülleri) programına katılan kullanıcılarına, hedefe odaklı reklamlar gösterir. Brave Ödülleri programına katılan kullanıcılara, internet kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak sponsorlu reklamlar gösterilir. Kullanıcılar bir saatte görüntülenecek en fazla reklam sayısını (1-5) seçebilirler. Daha fazla reklam gösterimi ile gelirini artırmak isteyen kullanıcılar, anlık bildirim olarak görüntülenen reklamlara ek olarak yeni sekme ekranına özel reklamları almayı da tercih edebilirler.

Yayıncılar, Brave Ödülleri | Üreticiler (Brave Rewards | Creators) programına katılarak web siteleri, Youtube, Twitch gibi video içerik paylaşım siteleri veya Reddit, Twitter gibi sosyal medya hesapları ve Github üzerinden kullanıcılardan bahşiş alabilirler. Programa dahil olduktan sonra ilgili sosyal medya hesabını veya içerik platformunu Brave Ödülleri | Üreticiler hesaplarına bağlayarak, hesaplarını veya kanallarını diğer kullanıcılardan bahşiş almaya açabilirler. Brave kullanıcıları programa dahil olan yayıncıların web sitelerini veya kanallarını ziyaret ettiğinde, Brave, ilgili sitenin ya da kanalın programa dahil olduğunu tarayıcının adres çubuğunda belirtir. Bu sayede kullanıcılar, ziyaret ettikleri web sitesini, içerik kanalını veya sosyal medya hesabını desteklemek için tek seferlik veya aylık düzenli bahşiş ödemesi yapabilirler. Ödemeler, kullanıcıların Brave Ödülleri hesaplarında biriken BAT ile yapılmaktadır. Yayıncıları daha fazla desteklemek isteyen kullanıcılar, çevrimiçi cüzdan hizmet sağlayıcısı Uphold hesaplarını Brave tarayıcılarındaki cüzdana bağlayarak, Brave cüzdanlarına BAT transfer edebilir ve Brave cüzdanındaki BAT bakiyesi ile bahşiş ödemesi yapabilir.

Brave tarayıcısı, Düzenli Katkı seçeneği ile kullanıcılarına açık kaynaklı web sitelerine, kullanıcıların sık ziyaret ettiği ve Brave ödül programına dahil olan sitelere otomatik olarak düzenli bahşiş ödemesi yapma imkanı sunar. Bu sayede, kullanıcılar Brave Ödülleri programından kazandıkları BAT dijital varlıkları ile yayıncıları destekleyebilir. Kazandıkları BAT varlıklarını otomatik olarak bağışlamak istemeyen kullanıcılar Düzenli Katkı seçeneğini kapatabilir veya ödeme yapmak istedikleri siteleri ve aylık toplam katkı tutarını belirleyebilirler.

Reklam verenler, Brave | Reklamlar (Brave | Ads) hizmeti ile Brave web tarayıcısında gösterilecek reklam yayınları yapabilirler. Brave Reklamlar hizmeti, şu anda en az 5000$ ve üzeri bütçeli reklam yayınlama taleplerini kabul etmektedir.

Basic Attention Token (BAT) Hangi Borsada Var

Basic Attention Token ile şu anda işlem yapılan en büyük borsalar Binance, OKX, CoinW, XT.COM, ve . Listeleme yapan diğer borsaları bulabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı: medyacoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. medyacoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya medyacoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle medyacoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medya Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!